Ahşap Masalar Nasıl Yeni Gibi Tamir Edilir?

Ahşap ürünler çok güzel görünmelerine rağmen bazı sorunları vardır. Ürünlere düzenli olarak bakım yapmak ve onları birtakım etkilerden korumak gerekir. Zamanla bu süreç alışkanlık haline geleceği için sıkıntı olmayacaktır. Ancak başlarda sizi biraz zorlayabilir. Bunun yanı sıra bütün bu sorunlar ahşap ürünlerde kolayca düzeltilebiliyor. Yani alınan ahşap ürünler ömürlük olarak kullanılıyor. Peki, Ahşap masalar nasıl yeni gibi tamir edilir?

Ahşap Ürünlerin Bakımı ve Temizliği

Ahşap Ürünler Kullanılırken Günlük olarak dikkat edilmesi gereken noktalar, su teması, sıcaklık, sert cisim ve darbeye maruz kalmasıdır. Bardak altlığı gibi basit çözümler sayesinde ahşap eşyaların üzerine su dökülmesi engellenir. Bunun yanı sıra yine sıcak olan ürünlerin masaya doğrudan temasından kaçınılmalıdır. Araya ısının doğrudan etkilemeyeceği bölmeye yardımcı aparatlar konulmalıdır. Ahşap masalar diğer ürünlere göre oldukça dayanıklıdır. Ancak yine de darbe almasından kaçınmakta fayda vardır. Az sabunlanmış hafif nemli bir bezle temizlemek en doğru hamle olacaktır. Kimyasal ürünlerden kesinlikle uzak durulmasında fayda vardır.

Ahşap Masalar Nasıl Yeni Gibi Tamir Edilir?

Ahşap Ürünlerin Periyodik Bakım

Doğal yağ uygulaması her 6 ayda bir ahşap eşyaya uygulanmalıdır. Bu uygulamamanın ne zaman yapılacağını anlamanın en kolay yolu ise masaya biraz su dökmenizdir. Boncuk boncuk olduktan sonra kuru bir bezle masayı temizleyin. Eğer masada ıslaklık kalıyorsa bakım zamanı gelmiştir. Yine masanın rengi soluklaşmaya başladıysa bu bakımı yapma zamanı gelmiş demektir.