Ahşap Mobilya Seçimini Neye Göre Yapmalısınız?

Sağlıklı olması ve ortama daha klasik ve güzel bir görünüm sağlamasından dolayı, ahşap mobilyalar cazibesini halen korumaktadır. ahşap mobilyaların tercih sebeplerinden biri de temizlik ve bakımlarının kolay olmasıdır. Ahşap mobilyayı tercih edenler bu yüzden ahşap mobilya seçimini neye göre yapmalısınız? sorusunu sıkça arama motorlarında sormaktadır. Ahşap mobilyalar alınmadan önce mutlaka belli kriterler çerçevesinde araştırılıp incelenerek seçilmelidir. Bu kriterlerin başında ise alınacak ahşap mobilyaların ham maddesi ve renkleri gelmektedir.

Ahşap Mobilya Seçiminde Ham Maddenin Önemi

Ahşap mobilyaların seçiminde mobilyanın yapıldığı ham maddelerin önemi oldukça önemlidir. Mobilya sektöründe kullanılan ağaçların özellikleri bu konuda temel teşkil etmektedir. Öncelikle ahşap mobilyalar seçilirken masif ahşap olmasına dikkat edilmelidir, herhangi bir kimyasal veya mekanik olarak işlem yapılarak ağacın yapısı bozulmadığından masif ahşaplar; yüksek ısılara dayanır, kolay kolay çürümez ve uzun ömürlü olmaktadır.

Ahşap mobilya sektöründe kullanılan ağaçlar ise; nem ve sıcaklıklara dayanıklılığı ile Tik ağacı, bakıma çok az ihtiyacı olan ve uzun ömürlü Meşe ağacı, iyi bir bakımla dayanıklığı artabilen Huş ağacı, sıcaklık değişiklikleri, su ve kimyasallardan etkilenen Karaağaç, bakıma ihtiyacı fazla olan Çam ağacı ile ısı ve sıvılara hassas olan Kiraz ağacı olarak sıralanabilir.

Ahşap mobilyaların kaplamaları da önem arz etmektedir. Armut, ıhlamur, kestane ve ceviz ağaçları kaplamalar için yaygın olarak kullanılan dayanaklı ağaçlardandır.

Ahşap Mobilya Seçimini Neye Göre Yapmalısınız?

 

Diğer Hususlar

Ahşap mobilya seçiminde önemli olan konulardan biri de, mobilyaların kullanılacağı mekanlardaki diğer mobilya, aksesuar ve dekorasyonla uyumlu olmasıdır. Bu uyum hem renk açısından hem de tarz açısından olmalıdır. Modern bir ortam için klasik ahşap mobilyaların seçimi veya tam tersi uygun olmayan bir görüntü oluşturacaktır. ayrıca ileride daha büyük masraflarla karşılaşmamak için dayanıklı ve az bakıma ihtiyaç duyan ürünler tercih edilmelidir.

Ahşap Mobilya Seçimini Neye Göre Yapmalısınız?