Ahşap Mobilyalar Nasıl Boyanmalı?

Her zaman büyük paralar harcayarak, evde değişiklik yapmak şart değildir. Çoğu zaman eşyalar üzerinde bir kaç işlem yaparak, evin havasını değiştirebiliriz. Mobilyalar üzerinde bir kaç rötuş yapmak veya rengini değiştirmek evinizde değişiklik olmasını sağlayabilir. Evinizde değişiklik yapmanın bir yolu da mobilyalarınızı boyayarak rengini değiştirmektir. Şimdi ahşap mobilyalar nasıl boyanmalı? sorusuna cevap verelim.

Ahşap mobilyayı boyamadan önce yapılacaklar

Boyayacağınız mobilyaya karar verdikten sonra yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemi eğer iç mekanda yapacaksanız, etrafın kirlenmemesi için ortamı gazete kağıdı ile kaplayarak işleme başlayabilirsiniz. Daha sonra boyama yapacağınız mobilyanın tozunu almalısınız. Böylelikle zımpara işlemine hazır hale gelmiş olacak.

Fakat zımpara işlemi, mobilya boyamasında şart olan bir işlem değildir. En iyi sonuç almak istenirse mutlaka yapılması gerekir. Özellikle ahşap yüzeyinde pürüzler ve delikler bulunuyorsa zımpara yapmak gerekir.

Ahşap Mobilyalar Nasıl Boyanmalı?

Ahşap Mobilya Boya Aşaması

İşin en zevkli kısmı mobilyayı boyama aşamasıdır. Fakat boyayı satın almadan önce mutlaka hangi yüzeyler için kullanıldığını okuyarak almalısınız.

Boyama yapmak için hem fırça hem de rulo kullanabilirsiniz. Fakat dar açılar için mutlaka fırça kullanmanızda fayda vardır. Boyama aşamasında dikkat edecek konulardan bir tanesi de boyanın ne kadar inceltilmesi gerektiğidir. Aşırı sıvılaştırılmış boyalar ile sonuç alamayabilirsiniz. Boyayı iki kat uygulamanız çok iyi sonuç verecektir. İkinci katı sürmeden önce ilk katın mutlaka kurumasını beklemelisiniz.

 

Ahşap Mobilyalar Nasıl Boyanmalı?