Ahşap Mobilyalar Nasıl Boyanmalıdır?

Evinizde pek çok modelde ahşap eşya bulunuyorsa ve dayanıklı ahşapların uzun yıllar içinde yıpranan sadece boyaları olacaktır. Siz de atmaya kıyamadığınız bu ahşap eşyalarınızı evde kendiniz boyayarak değerlendirebilir ve yepyeni eşyalara sahip olabilirsiniz. Bir ahşap eşyanın boyanması ile birlikte adeta yeni bir eşya satın almış gibi olacaksınız. Aklınızdaki ‘Ahşap mobilyalar nasıl boyanmalıdır?’ sorusunun cevabını da kolayca burada bulabilirsiniz.

Ahşap Yüzeylerin Temizlenip Zımparalanması

Ahşap eşyalarınızı öncelikle nemli bir bezle güzelce temizlemelisiniz. Tozdan ve kirden arınan ahşap mobilyanızı güçlü bir zımpara ile zımparalayıp üzerinde kalan çatlamış ve bozulmuş olan vernik ve boyadan arındırmalısınız. Zımparalama işleminde ellerinizin zarar görmemesi için eldiven giymeniz gerekir. Boyayacağınız ahşap eşyanızı iyice zımparaladıktan sonra ortaya çıkan kirleri ve tozları da nemli bir bez ile temizleyip ahşap eşyanız da pürüzsüz bir yüzey elde etmelisiniz. Ardından boyama işlemine geçebilirsiniz.

Ahşap Mobilyalar Nasıl Boyanmalıdır?

Boya ve Cila Aşaması

Zımpara ile pürüzsüzleştirilmiş olan ahşap yüzeylere boyama işlemine geçmeden önce eldiven takmalı ve bir boya kabı ve fırçası edinmelisiniz. Dilediğiniz ahşap boyayı su bazlı olduklarından biraz su ile seyreltebilir ve daha kıvamlı ve ince bir boya elde edebilirsiniz. Böylece hem boyanız yetecek hem de ince katmanlarla daha iyi bir boyama deneyimi yaşayacaksınız. Ardından kıl fırça yahut rulo fırça hangisi ile boya yapmak isterseniz bir miktar boyayı fırçaya batırın ve ahşap yüzeyi boyamaya başlayın.

Dalgalanma yapmadan hep aynı yönde boyama işlemi yapın. Boya kuruduğunda bir iki kat daha boyama işlemi yapabilirsiniz. Her katın kurumasını bekleyin ve dilediğiniz renge ulaşana kadar boyama işlemini sürdürün. Ardından boya kuruduktan sonra boyanın uzun ömürlü olması için en son olarak vernik kullanmalısınız. Böylece ahşap mobilyanız boyanıp cilalanmış olacaktır. Siz de yeni ahşap mobilyanızın keyfini çıkarabilirsiniz.