Ahşap Mobilyalar Nasıl Temizlenmelidir?

Ahşap mobilyalar rutin temizlikleri ve bakımları yapılması gereken eşya grubuna girer. Evinde veya ofisinde ahşap mobilyaları bulunan kişiler bu temizlik öncesinde ahşap mobilyalar nasıl temizlenmelidir? Konusunda araştırma yapmadıklarında, eşyalarının zarar görmesine sebep olabilirler. Ahşap mobilyaların temizliği yapılırken doğallığının ve kalitesinin bozulmaması için alınması gereken önlemler bulunur. Bu önlemlerden bir tanesi ağır kimyasallı deterjanları ve çamaşır suyunu kullanmayı bırakmaktır. Ahşap mobilya ve eşyalar ev ortamında hazırlanacak, az kimyasal barındıran ürünler ile temizlendiğinde eskisinden daha güzel bir görünüme sahip olmaktadır.

Eski Ahşap Mobilyaları Temizleme Yöntemi

Evinizde yıllardır kullanmakta olduğunuz ahşap mobilyanızı temizlemek için en güzel ve ucuz yöntem, kaynar su içerisinde iki adet demlik poşetli çay koymakla olmaktadır. Bu işlem için iki tane pamuklu iz bırakmayan bez yeterli olacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine iki adet poşet çay konularak bir iki dakika bekletildikten sonra, bez suya batırılarak nemli hale getirilmelidir. Ahşap yüzey bu nemli bez ile hafif dokunuşlarla silinmeli, bez kirlendiğinde tekrar suya batırılarak aynı işlem tekrar edilmelidir. Çok kirlenen bez kullanılmamalı, ikinci temiz bez kullanılmalıdır.Ahşap Mobilyalar Nasıl Temizlenmelidir?

Sirkeli Su İle Rutin Bakımlar Yapın

Ahşap mobilyaların temizliğinde bir diğer yöntem sirkeli su kullanımıdır. Sirke su ile karıştırılır ve tüm yüzeye uygulanır. Bu işlem sonucu durulama yapılmaz. Sirkeli su nemli olarak yüzeye uygulanmalıdır.