Ahşap Mobilyaların Ayaklarının Tamiri Nasıl Olmalıdır?

Evlerde kullanılan mobilyaların büyük bir çoğunluğu ahşap mobilyalardan oluşmaktadır. Kullanım sonucu yıpranan ve eskiyen ahşap mobilyaların bakımları, doğru teknikler kullanılarak yapıldığında yeni bir görünüme kavuşacaktır. Ahşap mobilyaların hammaddesi tahtadır. Kırılan ahşap mobilyalar için ise kişiler ahşap mobilyaların ayaklarının tamiri nasıl olmalıdır? Konusunda araştırma yaptıklarında birçok farklı fikirlere ulaşabilirler.

Ahşap Mobilyaların Ayaklarının Yapıştırma Yöntemi İle Tamir Edilmesi

Ahşap mobilyaların ayaklarının tamirinde en çok kullanılan yöntem yapıştırmaktır. Şayet kırık olan kısım montaj yeri değilse kırılan bölgeye parça koymak gerekebilir. Kırılan kısma ahşap benzeri bir tahta parçası yerleştirilmeli ve yapıştırma sonrasında o bölge boya ya da farklı süslemelerle kapatılmalıdır. Eğer ayak kısmındaki kırık olan yer ağırlığa dayanamayacak seviyede ise vida ya da çivi ile monte edilmelidir.Ahşap Mobilyaların Ayaklarının Tamiri Nasıl Olmalıdır?

Ahşap Mobilyaların Ayaklarının Plastik Yardımı ile Tamir Edilmesi

Ahşap mobilyalarda en sık kırılan kısım ayaklardır. Ayakların tamiri için uygulanan bir diğer yöntem ise kalın ve sert plastiklerdir. Plastiklerin erime özelliği sayesinde kırık olan alana yerleştirilmesi ile kırık olan yer kapatılmış olacaktır. Eğer kırık olan yer tamamıyla çatlamış ve ahşap kısmı çıra şeklinde birbirinden ayrılmışsa, tamamıyla masa ayağının değiştirilmesi gerekir. Ahşap malzemeler birbirlerinden odun şeklinde ayrıldıklarında tamamıyla değiştirilmesi gerekir. Çünkü tahta parçalarını ev ortamında birbirine yapıştıracak hiç bir gereç bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda bir marangozdan yardım alınması şarttır.