Çocuk İçin Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir çocuk için mobilya seçimi esnasında en çok dikkat edilmesi ve özenerek seçilmesi gereken eşya yataktır. Çünkü çocuk ne kadar rahat ederse gece o kadar rahat uyuyacak ve uykusu o kadar az bölünecektir. Bu aynı zamanda anne ve baba için de bir rahatlık demektir. Aynı zamanda gelişim sürecinde olan bir birey olan çocukların sağlığı açısından da yatak seçimi oldukça büyük önem kazanmaktadır. Peki çocuk için yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nedir?

6 Aylıktan Küçük Çocuklarda

6 aylıktan küçük çocuklarda ebeveynler çocuklarının kendilerine yakın olmasını tercih etmektedir. Bu sebeple seçilecek yatak yatak odanıza sığacak büyüklükte olmalıdır. Aynı zamanda yatağın çok sert veya çok yumuşak olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocuk İçin Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 Aylıktan Büyük Çocuklarda

Çocuğunuz 6 aylığı geçmesi halinde kendi odasına geçebilir ve orada yatabilir. Bu durumda çocuk için karyola alınması mantıklı olacaktır. Bu durumda çocuklar için tasarlanmış hem uzunluğu hemde yüksekliği ayarlanabilir karyolalardan tercih etmek gerekir. Bu karyolalar çocuk boy aldıkça uzayacak şekilde tasarımıyla masrafınızı azaltacaktır. Aynı zamanda yüksekliği ayarlandığı için çocuk ayağa kalkana kadar yatak yükseltilir ve böylece ebeveyn için çocuğu alıp bırakması kolay olur. Ama çocuk büyüyüp ayağa kalkmaya başlayınca ise çocuğun düşmesini engellemek için yatak alçaltılarak ve korkuluklar yükseltilerek çocuk güvenceye alınır.

Çocuk İçin Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler