Evde Mobilya Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Evde mobilya düzeni son zamanlarda akıllara en çok sorulan şu soruyu getirmektedir; evde mobilya yerleşimi nasıl olmalıdır? Öncelikli olarak evdeki mobilyaları kendi zevk uyumunuza ve tarzınıza göre oluşturmalısınız. Artık insanlık olarak sadece göze hitap eden eşyalar yerine kullanımı uzun süre olan ve rahat kullanım sunan mobilyaları tercih etmekteyiz. Bu yüzden mobilyalarınızı düzene sokarken yapmanız gereken şey rahat hareket alanı oluşturarak bir tasarım oluşturmaktır. Bu yüzden bazı iç mimari dergiler ve iç dekorasyon kitapçıklarından yararlanabilirsiniz. Genellikle ferah hareket edebileceğiniz bir alan oluşturmak için orta kısım yani halının üst kısmını boş bırakacak şekilde ve halının kenarına mobilya ya da sehpa düzeneği oluşturabilirsiniz. Bu düzeneğe kare biçimli oturma odası gibi örneklerde rahat kullanımı göreceksinizdir.

Dekorasyon Ve Mobilya Düzeni

Mobilya düzeni yaparken seçeceğiniz mobilya türü de bu tasarım işlemine uygun olmalıdır. Bu yüzden satın alma işleminde dizaynı kafanızda oturtmuş bir şekilde alışveriş yaparsanız, mobilyalarınızın ve eşyalarınızın odanızın ölçütü ile olan uyumu iyi ayarlayabilirsiniz. Eğer büyük bir odaya sahipseniz odanızın içerisine boyutuna göre eşya satın alıp yerleştirebilirsiniz. Ayrıca iç mimari dergilerde genellikle şunu önerirler; evinizin içindeki en küçük eşyaya göre diğer büyük eşyaları kombin edebilirsiniz. Böylece küçük eşyaya göre büyük eşyaları etrafında toplayabilirsiniz. Örneğin satın aldığınız bir abajura göre diğer eşyaları kombinleyerek kendi tasarım alanınızı oluşturmuş olursunuz.Evde Mobilya Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Tasarım Ve Renk Tonu Uyumu

Satın aldığınız eşyalarda rahat kullanım dışında ve uzun ömürlülük dışında göze hitap edecek tasarım ürünler olmasını isteriz. Burada en önemli şey tasarım olgusunu oluşturan renk uyumudur. Alacağınız eşyaları odanın boyutuna göre yerleştirmek sizin konforlu bir alanda oturmanızı sağlarken göze hitap edecek renk uyumlarını oluşturmak da sizin orada rahat bir şekilde düşünme vb. duyusal şeylerinizi gerçekleştirmenize olanak tanımış olur.