Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde sizlere elimizden geldiğince merak edilen konulardan birisi olan halı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz. Halı, her evin olmazsa olmazlarından birisidir ve günümüz teknolojik imkanlarının gelişmesi ile birlikte çok ciddi anlamda önemli bir dekorasyon unsuru olmuştur.

Halı alırken özellikle dikkat etmemiz gereken birkaç önemli madde olduğunu söyleyelim. Şimdi sizlere bu anlamda maddeler halinde bilgiler sunacağız.

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Seçiminde Renk Uyumu

Önceliğimiz estetik olarak baktığımızda halılarımızın bulunduğu odanın ağırlıklı renk tonları ile uyumlu olmalıdır. Bilhassa özellikle mobilyalar ile renk uyumu sağlanması, görüntü açısından fark yaratıyor. Buna karşılık günümüzde sizin istediğiniz tasarımda dahi istediğiniz renklerde endüstriyel halı modeli çıkarılabiliyor.

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı Seçiminde Markanın Önemi

Marka çok önemlidir. Bir halının kalitesini gösteren en önemli seçenek. Türkiye’de halı dediğimiz zaman akla gelen belli başlı markalar vardır. Merinos, Saray, Kaşmir, Royal ya da bu gibi markalar kısa süre içerisinde sektörde fark yaratan markalar oldular. Kaliteli markalardan seçmek, her zaman için uzun süreli sağlıklı kullanım açısından sizlere avantajlar sağlar.

Halı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Retro Halılar

Retro, günümüzün en çok fark yaratan halı örneklerinden birisi diyebiliriz. Sanatsallığa özen gösteren ve bu tarz halı modellerini evlerinde bulundurmak isteyenler için artık retro ürünler fazlası ile geliştirilebilir oldu. Yukarıda da bunun en iyi örneklerinden birisini görüyorsunuz. Görsel ve işlevsel anlamda tam anlamı ile muazzam bir halı konsepti.

Tabi ki yeni nesil halılarda da renkler, desenler ciddi anlamda dikkat çekiyor. El yapımı halılar her zaman için çok daha kalitelidir. Ancak teknik detaylarda da birçok farklı önem arz eden seçenek olduğunu da söyleyebiliriz.

El Yapımı, Sıkı Dokunmuş Halılar Tercih Edilmeli

Halıların geneli el ile yapılır ancak zaman içerisinde teknolojik imkanların artması ile birlikte bu durum biraz daha farklılık gösterdi. El yapımı halılar, sıkı dokunmuş olduğu takdirde tam anlamı ile fark yaratır. İran halıları, dünyanın en kaliteli ve en pahalı el dokuması halıları olarak kabul edilir. Sıkı dokunmuş halılar, kolay temizlenebilir ve uzun süre sizleri asla yarı yolda bırakmaz.