İç Dekorasyonda İpuçları

Bazen yeni aksesuarlar ya da mobilyalar satın almak dahi, bir evin dilediğiniz gibi hem sıcak hem de şık görünmesine yetmeyebilir. Mekânda bir eksiklik olduğunu hissetmeniz ama nerede yanlış yaptığınızı bulamamanız normaldir. İç dekorasyonunuzla ilgili ana ipuçları öğrenerek ve başlıca önerileri not ederek sorunun neden kaynaklandığını ve nasıl düzeltebileceğinizi anlayabilirsiniz. Öneriler, size yardımcı olacaktır. İç dekorasyonunu yenileme düşüncesinde olanlar; yola bu önerilerle çıkarsa işleri daha da kolaylaşacaktır. Bazı hesaplı ve ufak çaplı değişiklikler ise; umduğunuzdan çok daha büyük etki sağlayabilir. Peki iç dekorasyonda ipuçları neler?

İlk Adım: Aydınlatma

İlk adımda, bir odanın aydınlatılması konusu oldukça önem taşıyor. Çok yukarıdan gelen bir aydınlatmanın kullanılması bir odayı asla gerektiği gibi aydınlatmaya yetmiyor. Bununla beraber, çok aşağıda kalan lambalarda da aydınlatma görevini tam olarak yerine getirmediğini görüyoruz. Tavan lambaları doğru yüksekliğe asılmalıdır. Aynı zamanda, oda için büyük ya da küçük olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Bu arada aydınlatma konusunda yalnızca tek bir ışık kaynağıyla yetinmemeye çalışmalısınız. Tavan lambalarınızın yanında lambader, abajur ya da duvar aplikleriyle dekorasyonunuza çok daha fazla görkemli bir hava yaratabilirsiniz. Işık miktarınızı da kendi isteğiniz ve ihtiyacınıza göre ayarlayabilirsiniz.İç Dekorasyonda İpuçları

İkinci Adım: Zemin

Dekorasyonlara güzellik katan diğer bir önemli faktör ise zemindir. Zeminin iyi kalitede olması kadar, odanın renkleriyle de uyum taşıması oldukça mühimdir. Örneğin alacağınız bir halı, tüm odanızın havasını değiştirmektedir. Halının dışında olan parkeler de özenle seçilmelidir. Işığı yansıtan döşemelerin, odayı olduğundan daha geniş gösterdiği bir gerçektir.