Masif ahşap mobilya hakkında herşey

Masif ağaç ne demek? Masif ağaç nedir?

Tek ağaç türünden üretilerek, içerisinde kaplama veya dolgu olmayan ürünlere masif ağaç ürünler deniyor. Bu tanım sizi yanıltmasın. Masif ahsap mobilya, ürünün tek parça veya eksiz olduğu anlamına gelmiyor. Hiç eki olmayan kütük tabla, kereste vb. ürünler mobilya üretiminde gerek ölçü gerekse fiyatlandırma olarak sınırlandırmalar yaratmakta. Bu sebeple masif ağaç ürünlerde genellikle kurt dişi adı verilen teknikle birleştirilen paneller kullanılıyor.

Masif ahşap mobilya hakkında herşey

MASİF AHŞAP MOBİLYA NE DEMEK

Aslında sadece üretiminde masif panel, kereste ürünler dışında hiç ağaç malzeme kullanılmayan mobilyalar bu şekilde adlandırılması gerekir. Ancak günümüzde firmalar görünmeyen yerlerinde örneğin çekmece içi, tabanı, dolap arkası benzeri bölümlerde kontrplak, mdf vb. ürünler kullansa da masif mobilya olarak adlandırabiliyorlar.

MASİF MOBİLYANIN AVANTAJLARI

Masif ahşap mobilya dokunduğunuzda verdiği, yorgunluğunuzu alan o doğal hissin yanında ahşabın kullanım avantajlarını da unutmamak gerekir. Ahşap zımpara, vernik, eskitme, boyama gibi tekniklerle işlenmeye en yatkın mobilya ham maddesidir. Zamanla yıpranması veya evinizde tarz değiştirmek istemeniz durumunda, ahşap mobilyalar düşük bütçelerle kolayca yepyeni bir görüntüye kavuşabilir. Ağaç malzemenin vida tutma ve çivi çekme mukavemetinin yüksekliği zamanla yıpranan mobilyalarınızın tamirini de kolay olmasını sağlar.

 

Masif ahşap mobilya hakkında herşey

MASİF KAPLAMA MOBİLYA

Masif ahşap mobilya’nın dezavantajı ise yüksek maliyet ve fabrikasyona elverişsizliğidir. Ahşabın mobilya ham maddesi olabilmesi için işlenme süreci oldukça uzundur. Ahşabın desenlerinin doğal şekilde mobilyanın tamamında devam edilebilmesi masif mobilyada pek mümkün olamamakta. Ahşap mobilyanın görselliğini kullanırken dezavantajlarından etkilenmemek için ağaç kaplama malzemeleri kullanılmakta. Kaplama malzemeleri ile mdf ve sunta ürünler ahşap ile kaplanarak daha zengin bir görsel oluşturuluyor.

AHŞAP MOBİLYA STİLLERİ / AHŞAP MOBİLYA DEKORASYON

Vintage

Geçmişten gelen geçmiş moda olarak değerlendirebileceğimiz mobilya tarzı. Antika sınıfına alınamayan 20 ile 100 yıl arasında ve üretildiği yılın tarzına uygun olarak üretilmiş mobilya tarzıdır.

Retro

daha çok 60’lar 70’lere denk gelen misafirlerinize “soğuk limonata alır mıydınız kuzum” cümlesi kurdurtabilecek; Ayhan Işık, Belgin Doruk, hatırlatan mobilya stili.

Antika

yüzyıldan eski yapılmış olduğu dönemi görünümünden tahmin edilebilen malzemelerdir.

Avangart

klasik mobilyanın modernleştirilmiş hali olarak tanımlanabilecek avangart mobilyalarda klasik mobilyadaki oyma ve işlemelerin azaltılmış, Yaldızlı boya, kadife ve baskılı kumaşlarla Osmanlı haremlerini hatırlatan evinde gösterişi sevenler için ideal mobilya stili

Endüstriyel

Tuğla duvar, profil demirler, işlenmemiş veya yıpranmış ahşaplar. Aslen II. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’da gerçekleşen eski depo ve fabrikaların geri dönüşüme alınarak konut olarak kullanılması sonucu yayılan; özellikle loft evlerde çok şık duran maskülen stil. Son dönemde o kadar popüler ki belkide  masif ahşap mobilya denilince belkide ilk akla gelen mobilya tarzı.

Minimalist

Japonların zen ve Budizm felsefelerinden doğan, hayatınızı ve ruhunuzu aynı anda arındırmayı hedefleyen “ne kadar az o kadar çok” düşüncesiyle; kalabalığa ve karmaşaya savaş açan stil minimalizm. Minimalist stil için bir odak noktası etrafında dengeli yerleştirilmiş sade ve dinlendirici renklerde basit eşyalar kullanılır.

Modern

Fabrikasyona geçiş ile başlayan düz ve sade çizgilere sahip modern stil mobilyaların ağaç kullanılan alanlarında elle işleme yapılmaz, tekstil alanlarında ise jüt, deri ve keten kumaş tercih edilir.

İskandinav

 

klasik tarzın dolgulu ağır mobilyalarından uzak olan İskandinav mobilyalar çok da yeni bir stil değil, 80’li yıllarda evlerimize girmeye başlamıştı. Günümüzde ise sattığı aslen Türk “İsveç Köfteleri” ile de ünlü dünya mobilya devi sayesinde çok daha popüler oldu. Özellikle yoğun tempolu hayatlarıyla küçük evlerde az vakit geçiren genç nesil tarafından en çok tercih edilen stil olan İskandinav mobilyalar modernizm ve minimalizmden oldukça etkilenmiş bir stildir.

Country

Kelime anlamı kır, kırsal, sayfiye yeri anlamları taşıyan country; yuvarlak hatlı, başlıklı, geniş alanları ısıtan mobilya tarzına isim sahipliği yapar. Ahşap bölümlerinde genellikle beyaz ve ahşap renkleri bazen de çok açık pastel tonları kullanılır. Koltuklarda çiçekli desenler, ekoseler; aksesuarlarda ise porselen ürünler kullanılır.