Mobilya Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilyalar uzun süre kullanılmaya bağlı olarak eskiyebilir ve hasar görebilir. En sık görülen hasarlar çökme, raylarında kırılma ve kumaş kısmında yıpranmadır. Mobilya tamirinde dikkat edilmesi gerekenler mobilyanın hasar gören kısmının tamir olup olmayacağıdır ve tamiri yapacak firmanın kalitesidir.

Mobilya Tamiri Nasıl Yapılır?

Mobilyanın hasarı üzerine tamir yapılır ve tamir işlemi sonucu bakım ve parlatma işlemi yapılır. Bozulan raylar tamir edilir, çöken iskelet için destek noktalarına yeni eklemeler yaparak onarım işlemi tamamlanır. Bozulan çekmecelere daha rahat yerine oturması ve oynaklığını kaybetmemesi için ray yerlerine bal mumu veya sabun sürülür. Mobilya kumaşı değiştirilebilir. Mobilya tamir ve onarımı ücretleri biraz fazla olabilir, tamire vereceğiniz ücreti yeni mobilya alımında kullanabilirsiniz.

Mobilya Tamirinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antika Mobilyaların Bakımı

Antika mobilyalar hiç bir zaman eskimeyen ve modası geçmeyen eşyalardır. Çok kıymetli olmasından dolayı evinizin dekorunu tamamlayan antika eşyalara yapılan haftalık bakımlar ile çürümesi ve küflenmesi engellenebilir. Antika mobilyaları nemli ortamlardan uzak tutmak gerekir. Nemli ortam kadar çok sıcak ortam ve direk güneş teması da antika mobilyalarda çatlama ve renk kaybı olmasına neden olur. Direk sıcak kaynağının yanında kalması ömrünü kısaltır ve daha çabuk çürümesine ve parçalanmasına neden olur. Antika mobilyalar hafif nemli bir bezle silinmeli ve her hafta tozu mutlaka alınmalıdır. Hasar gören yerlerin tamiri içinse orjinal parçalar değişmeden tamir işlemi yapılmalıdır.