Mobilyada En Dayanıklı Ağaç Hangisidir?

Mobilya alacakların akıllarına ilk takılan soru “mobilyada en dayanıklı ağaç hangisidir?” olacaktır. Çünkü mobilya alırken fiyat ve tasarımın yanında en çok dikkat edilen özellik dayanıklılıktır. Mobilya almayı planlayan tüketici uzun vadede sorunsuz bir şekilde kullanmayı amaçlar. Bu sebeple kullanılan ağaç türü oldukça önemlidir.Mobilyalarda kullanılan en dayanıklı ağaç türü meşedir. Meşe ağacı dayanıklı yapısı, nem ve sıcaklık değişiklikleri sebebi ile bozulmamasından gelir. Bundan dolayı da mobilya imalatında sıklıkla tercih edilmektedir. Buna ek olarak meşe ağıcı dayanıklılığı sayesinde masif olarak da kullanılabilmektedir.

Mobilyada En Dayanıklı Ağaç Hangisidir?
Cevizin sağlamlığı ve Berrak Mobilya uzmanlığı: Zeynep Ceviz Yemek Odası

Mobilya imalatında kullanılan ağaçlar nelerdir?

Mobilya imalatında ülkemizde en yaygın olarak çam ağacı kullanılır. Çamın tercih edilmesinin sebebi kolay işlenebilir bir ağaç olmasıdır. Çam ağacından sonra yaygın olarak ceviz de tercih edilir. Ceviz ağacı iyi cila tutar ve dayanıklıdır. Üstelik ceviz ağacına ince işçiliklerde rahatlıkla yapılabilir. Cevizden sonra meşe ağacı dayanıklılığı sebebi ile tercih edilir. Fakat günümüzde mobilya alanlar dayanıklılığın yanında hafiflik özelliğine de dikkat edebilmektedir. Meşe çok dayanıklı ve sağlam yapısı olmasına karşı oldukça ağır olur.

Mobilyada En Dayanıklı Ağaç Hangisidir?

Mobilyada kullanılan ağaçta nelere dikkat etmek gerekir?

Mobilya imalatında kullanılan ağaçlarda dayanıklılıkla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bunlar ağacın böceklenip böceklenmemesi, cila tutup tutmaması ve sonrasında da çivi yada vida ile işlem yapılma kapasitesidir. Eğer çivi veya vida ile işlem görmeyen bir ağaç kullanıldı ise o zaman yapıştırma yapılmak zorunda kalınır. Bu da mobilyanın dayanıklılığını kaybetmesine yol açacaktır.Mobilyada En Dayanıklı Ağaç Hangisidir?