Mobilyalardaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Mobilyalarda çeşitli nedenlerle oluşan lekeler gerçekten çok can sıkıcı olabilir. Özellikle bazı lekeler çıkmamakta inat eder ve mobilyanın bütün görüntüsünü bozabilir. Uzun birikimler ve emeklerle alınmış olan mobilyalardaki lekeler nasıl çıkar?

Ahşap Mobilyalarda Leke Nasıl Çıkabilir?

Ahşap mobilyalar evin her köşesinde bulunmaktadır. Salondan mutfağa, yatak odasından oturma odasına kadar her noktada ahşap mobilyaya rastlamak mümkündür. Ahşap mobilyalar üzerinde oluşan çay, yanık ve tükenmez kalem lekesi gibi lekelerle karşılaşmak mümkündür. Bu lekelere müdahale ederken lekenin türüne göre hareket etmek önemlidir. Ahşap mobilyalar üzerinde görülen en yaygın leke olan çay lekesi için karbonat kullanılır. Mürekkep lekesi için ise kurtarıcı olan madde sirkedir. Yalnız direk uygulamak mobilyaya zarar verebilir bu sebeple ılık su ile karıştırarak mürekkepli bölgeyi bir bez yardımı ile ovalamak faydalı olacaktır. Yanık lekelerine ise fön makinesi tutmak lekenin yok olmasını sağlar. Aynı zamanda oluşan aseton lekeleri de yatak odası mobilyalarında yaygın görülür. Bunun için ise güçlü bir çözgen olan izopropil alkol kullanılır. Fakat mobilyanın cilasının yada boyasının kalkmamasına dikkat etmek gerekir.

Mobilyalardaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Kumaş Kaplı Mobilyaların Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kumaş mobilyalarda ki her türlü leke için en yaygın yöntem yaygın bir temizlik maddesi olan karbonatın kullanımıdır. Karbonatın çıkaramayacağı eski ve işlemiş lekeler için sirke ve alkol karışımı ile müdahale edilebilir. Karbonat genel temizlik özelliği ile evin bir çok noktasında kullanılabilir.

Mobilyalardaki Lekeler Nasıl Çıkar?