Mobilyalardaki Zor Lekeler Nasıl Çıkar?

Gün içerisinde evlerde en fazla kullanılan, her köşeyi süsleyen eşyalar arasında mobilyalar yer alıyor. Salon, yatak odası ve oturma odasındaki mobilyaların üzerinde çeşitli sebeplerden dolayı lekeler oluşabiliyor. Tükenmez kalem, boya, yanık ve aseton gibi lekeler daha çok bulaşabiliyor. Öyleyse mobilyalardaki zor lekeler nasıl çıkar? İzopropil alkol asidik çözelti yapısı gereği leke çıkarmada etkili bir yöntemdir. Mobilya üstündeki lekelere çözüm bulmak için lekenin türünü bilmek son derece önem taşıyor. Çünkü yağlı maddelerin çıkması için kullanılan yöntemler ile asidik maddelerden dolayı oluşan lekeleri çıkarmak için kullanılan yöntemler farklılık gösteriyor.

Beyaz Mobilyaların Temizliği

Beyaz mobilyalar lekeye en müsait mobilya tipleridir. Mürekkep lekesi, parmak izleri, bardak izleri ve yanık lekesi gibi çeşitli lekeler oluşabiliyor. Bu lekeleri ortadan kaldırmak için ahşap boyası yöntemi de uygulanabiliyor. Ancak çok ciddi olmayan lekeler için başka yollarda bulunuyor. Beyaz mobilyalar kolay leke kaptığı gibi aynı zamanda kolayca temizlenebiliyor. Mesela mürekkep lekesi için temiz bir bezi izopropil alkol ile ıslattıktan sonra leke üzerine sürerek farkı görebilirsiniz. Parmak veya su lekesi gibi basit lekeleri su solüsyonu ve sıvı bulaşık deterjanı ile temizleyebilirsiniz. Eğer mobilyanızda yanık lekesi var ise başarılı bir yöntem olan fön makinesi yöntemini uygulayabilirsiniz. Fön makinesini çalıştırarak lekelerin üzerinde gezdirdiğinizde yanık izlerinde etkisini gösteriyor.

Mobilyalardaki Zor Lekeler Nasıl Çıkar?

 

Deri Mobilyalar Nasıl Temizlenir?

Deri mobilyalar gözenekli yapısının az olmasından dolayı kumaş ve ahşap mobilyalara nazaran daha rahat temizlenebiliyor. Boya ve kalem lekesi gibi lekeleri çıkarmak için asidik çözeltiler kullanabilirsiniz. Bu çözeltilerin boya lekelerinde ciddi etkisi bulunuyor. Tükenmez kalem lekeleri için aseton uygulayabilirsiniz. Ancak daha kuvvetli mürekkep lekeleri için su ve amonyak karışımını tercih edebilirsiniz. Bu yöntem bir bardak su ve amonyağın birbirine karıştırılarak leke üzerine uygulanmasıyla sonuç veriyor.

Mobilyalardaki Zor Lekeler Nasıl Çıkar?