Rustik Dekorasyon Nedir?

Rahatlığın ve doğallığın bir sembolü olarak kabul edilen rustik dekorasyonlar, evlere daha ilgi çekici bir görünüm kazandırmak için kullanılmaktadır. Son dönemlerde oldukça popülerlik kazanan rustik dekorasyon nedir? ve ne gibi malzemeler kullanılabilir ile bu ilgi çekici tasarımı inceliyoruz.

Rustik Dekorasyonla Evlerinizdeki Doğallık

Rustik dekorasyon, rustik kelimesinden de anlaşılacağı üzere doğal bir görünüm vermek için kullanılıyor. Rustik kelimesi, köy veya kır evi görünümlü manasına geliyor. Doğada bulabildiğiniz her malzemeyi bu dekorasyon türünde kullanabilmeniz mümkündür. Doğaya herhangi bir zarar vermeden evinizde doğal bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Ahşap döşemeler, kütükten sehpalar, çiçekler ve bulabildiğiniz her türde doğal malzeme kullanılabiliyor. Rustik dekorasyon evlere doğallık getirmesinin yanı sıra, stresli bir yaşamın izlerini silmek için de tercih ediliyor. Mekânlara yapılabilecek özenli çalışmalar sonucunda şık bir rustik dekorasyon uygulanabilir. Rustik dekorasyonların ana malzemesi ahşaptır. Bu yüzden bu dekorasyonda kullanılan renkler, ağaç kabuğu renkleri ve buna en yakın tonlamalar olacaktır. Bu dekorasyonda boyama işlemi en basite indirgeniyor, bu nedenle ağaç kabuğundaki dokular gözle görülebilir haldedir. Naturel ve toprak tonları en çok tercih edilen renklerdir.Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik Dekorasyon ve Country Dekorasyon Arasındaki Farklar

Her iki dekorasyon türünde de ana temanın kırsal yaşam olduğunu ve ana malzemenin de ahşap olduğunu görebileceksiniz. İki tür dekorasyon arasındaki en belirgin fark, rustik dekorasyonda doğallık ve az işlenmiş malzemelerin kullanılması oluyor. Her malzeme rustik dekorasyonda minimum oranda işlenir ve yıpranmış bir görünüm ile kullanılır.