Yatak odası takımı alırken püf noktaları

Günümüzün yaklaşık üçte birinden fazlasını evde durduğumuz sürenin yaklaşık yarısını geçirdiğimiz evimizin en özel bölümü yatak odalarımız.  Yatak odası takımı alırken ne kadar önem veriyoruz. Yatak odamızda kullandığımız mobilya da yatağımızın kendisi kadar uyku sağlığımıza dolayısıyla günlük enerjimize etki ediyor. Bu günkü yazımda yatak odası takımınızı seçerken dikkat etmenizi tavsiye edeceğim ufak püf noktaları vereceğim. Uyku kalitemizi yüksek tutmak için yatak odamız ferah ve havadar olması gerekiyor, mobilyalarımızın hava sirkülasyonunu engellememesi ve tozu gizleyip saklamaması gerekiyor. Şimdi gelin yatak odasını parça parça inceleyelim

Yatak odasının temeli baza

Yatak odası takımı alırken püf noktaları
                                                        Latalı baza

Öncelikle bazanızı sandıklı, kör baza veya karyola olarak seçmelisiniz. Kör bazalar aşağıda sayacağım sebepler açısından sağlıksız bulduğum için üzerinde durmadım. Sandıklı bazalar size beklentinizden bile fazla saklama alanı kazandırırken daha hantal bir görüntü sergileyecektir. Karyolalar daha hafif ve ferah bir ortam sağlamakta iken saklama alanı konusunda başarısız. Beklentilerinizi karşılayan ürünü seçmek size kaldı.

 • Sandıklı baza ve karyolalarda yatağımızın hava alarak gece boyunca vücudumuzdan aldığı nemi atabilmesi ve yaylı yataklarda yay ömrünü uzatması için tek parça sunta, kontraplak yerine lata adı verilen ahşap ızgaralar kullanan mobilyalar seçilmeli.
 • Baza veya karyolamızın altında toz birikmemesi için yere yapışık veya altını rahatlıkla süpürebileceğiniz yükseklikte ayaklı ürün seçilmeli.
 • Yatakta kitap okumayı seviyorsanız yatak başlığının eğimli olması size rahat bir pozisyon sağlayacaktır.

 

Yatak odası’nın başköşesi komidin

Yatak odası takımı alırken püf noktaları
                         Duvara monte komidinler temizlikte kolaylık sağlar.

Bir bardak su, çalar saat, kitap belki bir fener başucunuzda bulunmasını istediğiniz her şey için karyolanızın tamamlayıcısı komidin.

 1. Komidininizin yatak yüksekliğinden on santim kadar alçak veya 25 santim kadar yüksek olması uyurken üstündeki ürünlere çarpmamanıza yardımcı olur.
 2. Aynı baza ve karyolada olduğu gibi yere sıfır veya altına süpürge girebilecek kadar yüksekte olması toz birikimine engel olacaktır.
 3. Komidininizin ayaksız olması altını temizlerken kolaylık sağlayacaktır.
 4. Komidinde çekmece olması ortalıkta bırakmak istemeyeceğiniz fakat yatağınızın yanında bulundurmak isteyeceğiniz eşyalarınızı saklamak için alan oluşturur.

 

Öğrenci evinin bile olmazsa olmazı gardırop

Yatak odası takımı alırken püf noktaları
Açık ve kapaklı gardropları birlikte kombine ederek modern bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tshirt, pantolon, şorttan çok daha fazlası günümüzde gardıroplar şapkadan kravata çantadan ayakkabıya tüm giyim ve aksesuarlarımızı tozdan koruyarak düzenli şekilde saklamamızı sağlıyorlar. İster devasa bir giyinme odanız olsun isterseniz minimalist, spor açık dolap sistemi kullanın. Buyurun gardıroplar için püf noktalarımız

 

 • Evlerin standart tavan yüksekliği 2,6 m den aşağı olamaz. Bu yüzden gardırobunuzu yüksek alırsanız tavanla arasında ölü alan az olurken gardırobunuzda çok daha fazla depolama yapabilirsiniz.
 • Yüksek gardıropların üst kısmını yazlık- kışlık depolama amaçlı kullanabilirsiniz. Bunun dışında asansörlü askı kullanımı ile yüksek gardıroplarınızda daha fazla kıyafet asabilirseniz.
 • Dar alanlarda sürgü kapaklı gardıroplar kapak açma mesafesi olmadığı için daha rahat bir yerleşim sağlar.
 • Taşınma ihtimaliniz varsa gardırobunuzu iki veya tek kapaklı olarak ihtiyacınız kadar dolap alırsanız gittiğiniz yerde yerleştirme problemi yaşamazsınız.

 

İyi seçilmiş bir gardırop hayatınızı kolaylaştırır.

Hanımların vazgeçilmezi annelerin göz bebeği bol çekmeceli şifonyer

Yatak odası takımı alırken püf noktaları
Şifonyerinizi makyaj masası olarak da kullanın.
 • Şifonyerinizi geniş ve alçak seçerseniz makyaj masası olarak da kullanabilirsiniz

 

Son olarak yüksekliği eni veya boyundan daha uzun her mobilya devrilme riski taşır. Güvenli evler için devrilme riski taşıyan tüm mobilya ve eşyalarımızı uygun yöntemle sabitlemeliyiz.